Şarj Kontrol Cihazları

Solar şarj regülatörü olarak da anılan solar şarj kontrol cihazları, güneş panellerinden gelen akımı ve gerilimi kontrol ederek akünün aşırı derecede şarj edilmesini engelleyen cihazlardır.

Akü ve akü grubunun fazla şarjdan ya da yüksek voltajdan zarar görmesini engelleyen şarj kontrol cihazları, akımı dengeleme özelliğiyle dikkati çekmektedir. Güneşli saatlerde güneş panellerinden gelen elektrik, solar şarj kontrol cihazları tarafından düzenlenerek akülere iletilmektedir. Böylece akülerin en verimli şekilde şarj edilmelerini sağlayan solar şarj kontrol cihazları, güneşin olmadığı akşam saatlerinde solar aküdeki enerjinin tekrar güneş panellerine ulaşarak zarar vermesini engeller.

Güneş Paneli Sisteminin Emniyet Bekçisi

Solar şarj kontrol cihazları, genellikle belli bir DC voltajı, yine belli bir DC voltaj olarak regüle ederek akımı akü devresi ya da DC akımla çalışan cihaza iletir. Günümüzde gelişen teknolojinin en güzel nimetlerinden birisi olarak karşımıza çıkan solar şarj kontrol cihazları, güneş paneli sisteminin emniyet bekçisidir. Sistem depolama alanları olan akülerin uzun ömürlü olması ve tam kapasiteyle çalışması için olmazsa olmazlardan biri olan solar şarj kontrol cihazları, bataryayı asıl şarj eden akıllı cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yüksek Voltaja Geçit Vermeyen Yazılım

Şarj kontrol cihazı, gün içinde güneş panellerinden elde edilen elektriğin akü veya bataryalarınız için uygun voltajda elektriğe dönüştürülüp depolanması için gerekli cihazlardır. Gelişmiş yazılım sistemleriyle çalışan solar şarj kontrol cihazı, üzerindeki göstergelerle sisteme giren ve çıkan enerjinin durumunu yansıtmaktadırlar. Yüksek voltajla karşılaştıklarında ise kendilerini emniyete alırlar. Solar şarj kontrol cihazı, günümüzde birçok yenilebilir enerjinin üretildiği sistemde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farklı Çeşitleriyle Birçok Alanda Kullanım Seçeneği

İşlevsellik açısından oldukça donanımlı ve önemli olan bu cihazlar, farklı çeşitleriyle birçok alanda kullanılmasıyla dikkati çekmektedir. Şarj kontrol cihazları, PWM ve MPPT olmak üzere iki farklı ürün grubuyla karşımıza çıkmaktadır. Şarj kontrol üniteleri; 12 volt, 24 volt ya da 48 volt güç seçeneklerine sahiptir. Ancak en çok tercih edilen şarj kontrol cihazı modelleri ise 10 Amper, 20 Amper, 30 Amper, 40 Amper, 50 Amper, 60 Amper ve 80 Amper güce sahiptir.